Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS FeedSosyal Medyanın Sohbette Yeri

| Genel | 19 Ekim 2017

Kullanıcı sayısı bir milyar kişiye doğru ilerlemekte olan Facebook, gerçekten de insanların sosyalleşmelerine katkıda bulunan bir mecra mı? Amerika Birleşik Devletleri merkezli The Atlantic dergisinin Mayıs 2012 sayısında etraflıca ele alınan konuya ilişkin veriler, bizleri düşünmeye sevk ediyor.

Uzmanların ya da konuyla ilgilenenlerin sık sık ifade ettikleri gibi, günümüzde hepimiz her an ulaşılabilir durumdayız. Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde, bizlerden önceki kuşakların düşlemekte dahi zorlanacakları olanaklar içerisinde yaşıyoruz. Gelgelelim, erişilebilirlik oranındaki bu inanılmaz artış, aynı zamanda bireylerin yalnızlığını da gözle görülür oranda artırabiliyor, sosyal hayatlarını önemli ölçülerde budayabiliyor.

Sözünü etmiş olduğumuz derginin okuyucularına sunduğu, çeşitli araştırmalara ait veriler ile uzman görüşlerinden bir bölümüne göz atmak, ilk bakışta çelişkili gibi görünen bu duruma daha farklı gözle bakmamızı sağlayabilir:

– 1950’de yalnız yaşayan Amerikalıların oranı tek sayılı yüzdelerde iken, 2010 itibariyle bu oran hemen hemen  % 27’yi buluyor. (Kabaca söylemek gerekirse, her dört haneden biri, tek bir kişiden oluşuyor. Manhattan gibi bölgelerde ise bu oranın % 50’yi bulduğu, yani her iki kişiden birinin yalnız yaşadığı ifade ediliyor.)

-Yaşları 45’in  üzerinde olan kişilerin yüzde 35’i kronik yalnız olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 10 yıl öncesine bakıldığında ise, bu oran  yüzde 20 düzeyinde kalıyor.

– 1985 yılında insanların sırlarını paylaşabildikleri arkadaş sayısı ortalama 2.94 iken, 2004’te bu ortalama 2.08’e geriliyor.

– 1940’lı yıllarda Amerika’da toplamda 2.500 klinik psikolog,  500’ün altında evlilik ve aile terapisti varken, 2010 yılına gelindiğinde 77 bin klinik psikolog, 50 bin evlilik ve aile terapisti, 30 bin yaşam koçu bulunuyor.

-Yalnızlık fiziksel hastalıklara da neden oluyor. Yalnız kişiler obezite, bunama, depresyon gibi sorunlara daha yatkın oluyorlar. Daha fazla uyku ve bellek sorunları ile karşılaşabiliyor, daha az spor yapıyor, daha erken yaşta huzurevine yerleştirilebiliyorlar.

Yukarıdaki verilerin çizdiği tabloya bakılacak olursa, en azından halk açısından durumun pek de parlak görünmediği söylenebilir sanırız.

Araştırma başındaki psikologlar çareyi yeniden teknoloji de aramaya başladılar. Yeni mobil uygulamalar, özel siber servisler, portaller…Özelikle canlı sohbet hatları bir çıkış yolu gibi görünmeye başladı. Bu hatlar, kişileri konuşmaya sevk ederek anlık rahatlamayla günün ve ilerleyen zaman içerisinde, psikolojik olarak da gevşemeye sebep oluyor.

Sitemiz üzerinden firmaya ait yüzlerce canlı sohbet hattına ulaşabilir, kadın partnerlerinizle görüşmeye başlaya bilirsiniz. Hatlarımız tamamen güvenli olup dakika başı ücretlendirme yapılır. Her hat direk bağlantıda kalır ve konuşmalar asla kayıt altına alınmazlar. Canlı sohbet hatları her gün ve günün her saati sınırsız hizmet vermektedir.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Hayatınıza biraz renk katmaya ne dersiniz.Sadece hattın diğer ucuna bağlanarak gök kuşağı altında geçireceğiniz bir günü birlikte deneyimlersiniz.Bu sohbetler aracılığıyla en özel sohbetlerin sizleri beklediğini unutmayın ve her an sizleri dinlemeye hazır bekleyen özel sohbet kızlarıyla yeni arkadaşlıklara yelken açarsınız.Yaşama hevesiniz de kırılmalara yol açan engeleri aşarak yeni başlangıçlarla dolu bir hayatınız olabilir canlı sohbet hattı tabiki bu gerçeği sohbet hatlarında öğrenemezsiniz ama banzen kendinizle barışık olmak için yeni şeylere baş vurmanız gerekir.Sohbet hatları ise size yeni baştan çıkarıcı tavsiyelerde bulunan bayanların en ihtişamlı sohbetlerine tanık olarak kendinizle barışık ve umulmadık bir başlangıç yaratmak için en ideal yerdir.Hemen ara ve en özel sohbetlere katıl.